Mamy przyjemność zaprosić Państwa do odkrycia prawdziwych bibliograficznych perełek na wystawie zorganizowanej w ramach współpracy Biblioteki Jagiellońskiej i Instytutu Cervantesa w Krakowie. Na wystawie zaprezentowane zostaną hiszpańskie zbiory z kolekcji biskupa Pawła Dunin-Wolskiego, znane jako Volsciana, przechowywane w Bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zbiory obejmują dzieła wydane w XVI wieku przez najznakomitszych hiszpańskich drukarzy, w tym pierwsze wydania i być może unikatowe egzemplarze ksiąg dotyczących m.in. historii, literatury, zwyczajów, gramatyki oraz prawa.
W sali wystawienniczej Biblioteki Jagiellońskiej będzie można podziwiać oryginalne dzieła i pochodzące z nich reprodukcje podkreślające kunszt rzemiosła drukarskiego, przedstawione w sekcjach: Historia i polityka, Edukacja i religia, Życie codzienne i Literatura. Na szczególną uwagę zasługują wielkie dzieła literatury hiszpańskiej, takie jak: Tragikomedia o Kalikście i Melibei, znana jako Celestyna, autorstwa Fernando Rojasa; anonimowe dzieło Łazik z Tormesu, pierwowzór powieści łotrzykowskiej; Księga hrabiego Lucanora, jedno z największych dzieł narracyjnych średniowiecznej literatury kastylijskiej napisane przez Don Juana Manuela; Zegar książąt albo Złota księga cesarza Marka Aureliusza Antonia de Guevary, prawdziwy bestseller jednego z najbardziej rozpowszechnionych i tłumaczonych autorów swoich czasów; Krótka relacja o wyniszczeniu Indian dominikanina Bartolomé de las Casasa, traktująca o odkrywaniu i podboju Nowego Świata, a także Słownictwo humanisty Juana Lorenzo Palmireno.
Gorąco zachęcamy do udziału w wernisażu wystawy, który odbędzie się 5 marca o godz. 12:00 w Bibliotece Jagiellońskiej, z udziałem dyrektora Biblioteki Jagiellońskiej dr. hab. prof. UJ Remigiusza Sapy oraz kuratorek: dr hab. prof. UJ Joanny Pypłacz i dr Beatriz Hernanz Angulo, dyrektorki Instytutu Cervantesa w Krakowie.
Wystawę będzie można zwiedzać do 31 marca. Wstęp wolny.
Źródło: Biblioteka Jagielońska